Wycieczka na Wawel

 

Kraków, 25 czerwca 2025

 

W dniu 25 VI 2025 r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w zwiedzaniu Katedry Wawelskiej i Muzeum Katedralnego na Wawelu. Grupa pod opieką dr. Kamila Świderskiego, nauczyciela historii była oprowadzana przez s. Magdalenę Cieślak ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.

W Katedrze obejrzeliśmy z wielką uwagą konfesję św. Stanisława, biskupa i męczennika. Zwiedziliśmy większość dostępnych kaplic i zatrzymaliśmy się przy grobach władców z dynastii Piastów i Jagiellonów. W podziemiach podziwialiśmy kryptę św. Leonarda, Kryptę Wieszczy i groby królewskie oraz  Kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Następnie wspięliśmy się na wieżę z Dzwonem Zygmunta. 

W Muzeum Katedralnym poza licznymi szatami i obiektami liturgicznymi. Uczniów szczególnie zainteresowała włócznia św. Maurycego, świadek Zjazdu Gnieźnieńskiego i koronacji Bolesława Chrobrego, której tysiąclecie obchodzimy w b.r. 

Kulminacyjnym punktem naszych odwiedzin było złożenie kwiatów przed grobem naszej Patronki św. Królowej Jadwigi, pod słynnym Czarnym Krucyfiksem. 

W przyszłym roku szkolnym także planujemy nasze coroczne odwiedziny Katedry. W październiku z okazji koronacji królowej Jadwigi oraz w czerwcu z okazji jej wspomnienia liturgicznego.