Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Kraków 26 czerwiec 2020

Z uwagi na czas epidemii zakończenie roku 2019/2020 podzielono na dwa dni: 25 czerwca zaproszono całą społeczność szkolną na uroczystość online, podczas której nie zabrakło przemówień i części artystycznej; kolejnego dnia (26 czerwca).

Uczniowie mieli możliwość odebrania świadectw w budynku szkoły – z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa. Dla wielu była to pierwsza od miesięcy możliwość zobaczenia koleżanek i kolegów z klasy oraz wychowawcy. Obydwa spotkania sprawiły uczestnikom ogromną radość i jednocześnie stały się przyczynkiem do podsumowania tego na wskroś wyjątkowego roku szkolnego.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawać by się mogło, że zakończenie roku przez internet nie jest możliwe. Tymczasem miniona uroczystość pokazała nam, że chociaż spotykamy się w tak podniosłym momencie w sposób zapośredniczony, to jednak cała reszta – nie jest milczeniem – jest prawdziwa; nasze emocje, doświadczenia, wzruszenia są autentyczne. Należy tu podkreślić, że ten sposób komunikacji, chociaż zabrał nam najcenniejszą formę bliskości, to jednak otworzył nowe możliwości poznania. Zaprosiliśmy siebie do swoich domów, pokazaliśmy się sobie w trudnych momentach. Gdy nie mogliśmy wychodzić nigdzie, okazało się, że możemy sobie ten wspólny czas zorganizować i wykreować pewną przestrzeń wolności. I za to bardzo dziękujemy!

W ubiegły piątek Uczniowie odebrali świadectwa, jednak warto zwrócić uwagę, że nie taka cenzurka jest dzisiaj najistotniejsza. Prawdziwe świadectwo, którego należy tu upatrywać, to – choć brzmi to patetycznie – świadectwo z człowieczeństwa. Trudno nie ulec wrażeniu, że od wielu lat humanizm nie był tak istotnym pojęciem. Nagle człowiek współczesny na nowo odkrył swoje typowo ludzkie zobowiązania i potrzeby, a są one najprostsze z możliwych – pomoc innym, troska, czułość, ale też zwykła radość z kontaktu z drugą osobą.

Także idea edukacji, na powrót zbliża się do tej renesansowej, opartej na bezpośrednim kontakcie z mistrzem. W humanistycznym dyskursie akademickim w ostatnim czasie dominowały zagadnienia wszelakich zwrotów posthumanistycznych, a więc teoria rzeczy, rozmaitych hybryd, maszyn. Wydaje się jednak, iż  w świecie po pandemii kolejny zwrot, w ślad za etymologią, będzie właśnie powrotem ku szesnastowiecznym wartościom antropocentrycznym. Idee te w raz z rzetelnym kompendium wiedzy i umiejętności wypełnią zapewne także kolejny rok szkolny w naszym Liceum.

W świetle tych przemyśleń pragniemy podziękować całej społeczności naszego Liceum za zakończony rok szkolny i życzyć bezpiecznych i pięknych wakacji!

Profesorowie V Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego