English Day

Kraków, 8 października 2021 roku

8 października uczniowie wszystkich klas przystąpili do testu, inauguracyjnego tę tradycję w szkole, konkursu języka angielskiego.

W tym roku motywem przewodnim wydarzenia była twórczość Williama Shakespeare’a. Po teście wysłuchano wykładów mgr Katarzyny Prałat Shakespeare w szkole, czyli literackie ‘być, albo nie być’ w licealnej edukacji polonistycznej oraz mgr Leszka Korzeniowskiego o historycznych aspektach języka angielskiego.

Gościnnie, na zaproszenie Pani Dyrektor wystąpił również  Założyciel Liceum prof. dr hab.  Jerzy Białkiewicz. W słowach skierowanych do profesorów liceum, uczniów i administracji podjął niezmiernie ważny problem stanu młodości – z pogranicza filozofii i psychologii.

Stan młodości, a nie młodość semantycznie zawężoną do liczby przeżytych lat. Stan, który jest postrzegany przez pryzmat zachowań – gotowości do podejmowania ryzyka, tworzenia wewnętrznego przekonania, że wszystko jest możliwe, nie zdeterminowane, nie określone przez los i każdy pomysł – w oczach osób doświadczonych nawet irracjonalny – może mieć sens, być zrealizowany, a w końcu nowatorski, wyprzedzający dotychczasowe dokonania.

W przerwach między wydarzeniami natury intelektualnej na uczestników wydarzenia czekało Cocktail Party zorganizowane wspólnie przez wszystkie klasy. Uczniowie wykazali się przy nim ogromną kreatywnością, talentem organizacyjnym i kulinarnym.