Jedziemy do Pragi i Skalnego Miasta

Kraków, 21 października 2022 roku

Trzydniowa wycieczka do Pragi oraz Skalnego Miasta Adrspach obfitowała w wiele niezapomnianych chwil, pozwoliła poszerzyć wiedzę z historii i kultury stolicy Czech.

18. października o 8.00 rano wyruszyliśmy autokarem do Pragi.  Podczas podróży uczniowie z klas II-gich i klasy III-ciej z opiekunami (Panią mgr Ewą Żądło, Panem mgr Jerzym Andrzejem Białkiewiczem, Panem mgr Jakubem Górskim) mieli okazję wysłuchać wielu anegdot na temat mijanych obiektów architektonicznych związanych z historią Czech oraz krótkich wypowiedzi przybliżających dzieje tych ziem. Wiedza i wnikliwość opisów naszego Przewodnika, Pana Krzysztofa Magnowskiego skupiała uwagę uczestników.

Do Pragi dotarliśmy około godziny 16.00. Popołudnie spędziliśmy na spacerze po Starym Mieście. Poznaliśmy Wieżę Prochową,  Miejski Dom Reprezentacyjny oraz przepiękny gotycki Kościół Mariacki przed Tynem.

Natrafiliśmy na ślad polskości w Pradze:  tablicę  upamiętniającą pobyt Fryderyka Chopina w latach 1829 oraz 1830 w ówczesnym hotelu ‘’Blauer Stern’’.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Hradczan - najsłynniejszego wzgórza Pragi, które przykuwa z daleka uwagę swą charakterystyczną piętrową zabudową i jest najważniejszym miejscem miasta od ponad tysiąca lat. Kilkugodzinna wędrówka wraz z Panią Przewodniczką okazała się porywającą podróżą w odległe czasy. Uczniowie z Profesorami mieli okazję podziwiać  Stary Pałac Królewski, Katedrę św. Wita z Kryptą Królewską, Bazylikę św. Jerzego, a w niej perłę europejskiego stylu romańskiego z XIII wieku kaplicę Św. Ludmiły.  Uczestnicy wycieczki byli także  świadkami uroczystej odprawy warty przed Pałacem Prezydenta oraz  przeszli słynną Złotą Uliczką do wieży Daliborka.

Kolejne atrakcje praskich peregrynacji związane były z mostem Karola oraz słynnym średniowiecznym zegarem astronomicznym zwanym ,,Orlojem’’, zainstalowanym w 1410 roku, co czyni go jednym z trzech najstarszych zegarów astronomicznych na świecie. Znajduje się on na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego na praskim rynku. Składa się z trzech części: astronomicznej, która ukazuje położenie ciał niebieskich, kalendarzowej – pokazującej miesiące oraz animacyjnej zawierającej ruchome figurki dwunastu apostołów, wyobrażenia Śmierci, Marności oraz Chciwości. Według lokalnej legendy miasto będzie cierpieć, jeśli zegar zostanie zaniedbany. Sława zegara objęła całą Europę, wiele innych miast zapragnęło, aby czeski zegarmistrz Hanus stworzył dla nich taki zegar, aby do tego nie dopuścić radni miejscy oślepili go – jak głosi legenda.

Uczniowie szczególnie zainteresowani sztuką wraz z Panią Profesor Ewą Żądło mieli okazję zobaczyć unikatową, retrospektywną wystawę dzieł czeskiego malarza i grafika, Alfonsa Muchy zorganizowaną w słynnej Ujeżdżalni Wallensteina. Wystawa „Mucha, kolekcja rodzinna” prezentowała wybrane obrazy, rzeźby, fotografie i artykuły reklamowe z kolekcji tego słynnego secesyjnego artysty.

Dzień trzeci wycieczki przyniósł mnóstwo wrażeń związanych z obcowaniem z przyrodą Skalnego Miasta Ardspach.  Skalne wieże, oszałamiające formacje skalne oraz endemiczne gatunki roślin, jakie można zaobserwować w narodowym rezerwacie przyrody Skał Adrszpasko-Teplickich pozostaną na długo w naszej pamięci. W tym magicznym świecie  najwyższa forma skalna Kochankowie (czes. Milenci) osiąga wysokość 81,4 metrów, imponujący Wielki Wodospad spada z hukiem 16 metrów w dół, najwęższe przejście między skałami ma tylko 50 centymetrów szerokości.

mgr Ewa Żądło