Budapeszt i zakola Dunaju

Kraków, 13-15 czerwca 2024 roku

W dniach od 13 do 15 czerwca uczniowie klas drugich wzięli udział w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej do Budapesztu i Zakola Dunaju, podczas której mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę z wielu dziedzin – szczególnie z zakresu historii oraz sztuki.

Pierwszego dnia wyjazdu uczestnicy wycieczki podczas spaceru podziwiali XIX-wieczną i współczesną zabudowę stolicy Węgier oraz dowiedzieli się wielu interesujących informacji o tym kraju. Przewodniczka na kolejnych etapach wędrówki zarysowała historię Węgier – od założenia państwa przez Arpada – protoplastę pierwszej węgierskiej dynastii, poprzez średniowieczne i XIX-wieczne stosunki Węgrów z Polakami, aż po utworzenie Grupy Wyszehradzkiej i przystąpienie Węgier do Unii Europejskiej. Tego dnia podczas wspólnej obiadokolacji uczniowie mogli również spróbować tradycyjnego gulaszu węgierskiego.

Drugi dzień pobytu na Węgrzech upłynął na zwiedzaniu czołowych zabytków Budapesztu, w tym: Bazyliki św. Stefana, budynku parlamentu oraz Wzgórza Zamkowego. Dociekliwsi uczniowie podczas przejść między kolejnymi punktami na trasie szlifowali swoją wiedzę z zakresu różnych stylów architektonicznych.

Ostatni dzień pobytu na Węgrzech przebiegał nieco bardziej aktywnie od pozostałych. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy autokarem do Szentendre – urokliwego miasteczka nad Dunajem, gdzie uczniowie mogli spróbować marcepanu, z którego słynie miejscowość. Następnie udaliśmy się do Wyszehradu i oprócz zwiedzania tamtejszych ruin zamku, mogliśmy nieco odpocząć po długich wędrówkach na łonie natury z widokiem na zapierający dech w piersiach przełom Dunaju.  

 

mgr Patryk Wiśniewski

 

 Galeria