Park Skały Twardowskiego

Kraków, 2017-06-22

Dzielą nas zaledwie dwa dni od uroczystego zakończenia Roku Szkolnego. Decyzja, jak zaaranżować przedostatni dzień nauki wydaje się oczywista. Trzeba dokonać płynnego przejścia z sal lekcyjnych do obcowania z przyrodą.

Stąd, 22 czerwca wyruszyliśmy na wycieczkę przyrodniczą w rejon Skałek Twardowskiego. Jej celem było zapoznanie uczniów z przyrodą tego zakątka Krakowa – roślin, zwierząt, ale też ekosystemów i przyrody nieożywionej. Wycieczkę rozpoczęliśmy nad zakolem Wisły w Pychowicach, znad którego roztaczał się widok na rosnący na drugim brzegu las oraz na wzniesienie Lasku Wolskiego, z charakterystyczną sylwetką kościoła klasztoru Kamedułów na Bielanach. Następnie weszliśmy w obręb Parku Skały Twardowskiego, gdzie pierwszym naszym celem była Jaskinia Twardowskiego. W jej chłodnym wnętrzu mogliśmy podziwiać pozostałości szaty naciekowej. Po jaskini przyszła kolej na słoneczną polanę, na której położone są pozostałości szańca FS-29 – pochodzącej z XIX w. fortyfikacji Twierdzy Kraków. W cieniu drzew rosnących w pobliżu wykutej w skale fosy zatrzymaliśmy się na postój.

Następnie przez zadrzewienia Parku dotarliśmy do punktu widokowego nad Zalewem Zakrzówek, gdzie rozmawialiśmy o historii tego miejsca. Stąd, przez ciepłe murawy porastające szczyt wzgórza, przeszliśmy na kolejny punkt widokowy – tym razem pozwalający na podziwianie centrum miasta. Stało się to okazją do rozmowy o zróżnicowaniu przyrody Krakowa i jej wpływowi na historię miasta.

Kilkugodzinna wycieczka pozwoliła nam na odwiedzenie bardzo zróżnicowanych miejsc, interesujących zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Był to też przyjemny spacer,  a towarzyszyła mu prawdziwie letnia pogoda – zwiastun nadchodzących wakacji.


mgr Anna Gawron, profesor matematyki,
dr Kamil Kulpiński, profesor biologii.